Kajanje

Kratko razmišljanje uz evanđelje

Kajanje je prije svega stav: stav čovjeka koji voli, koji je spreman učiniti sve za ljubav onoga kojeg voli. To podrazumijeva spremnost na korekciju vlastitog postupanja. Ova spremnost na ispravljanje samoga sebe nije jednosmjerna, je Bog koji je Ljubav pokazuje kako je i On spreman vječno čekati na onog koji ga voli.

Čovjek koji se kaje osjeća jedan pokret u duši kojeg shvaća na razne načine: jednom kao bol, drugi put kao želju da što prije nešto ispravi,… Bilo kao bilo, u čovjeku se oblikuje jedan stav koji odražava odlučnost da se promijeni nešto što ranjava ljubav. Ovaj stav ne može biti plod emocija koje su često nestalna karaktera, pa kako jednom potaknu na obraćenje, drugi put lako prevare i potaknu na grijeh. Stav je to promišljanja odlučna čovjeka. Stoga se ova promjena naziva METANOIA koju bismo preveli kao NAKNADNO PROMIŠLJAJE o svojim postupcima.

Scroll to Top